WYDARZENIA

Moda przyszłości – odpowiedzialność branży fashion

DATA: 11.10.2021

JĘZYK: polski

FORMA WYDARZENIA: webinar online na platformie ZOOM

GODZINA: 17:00

REJESTRACJA: https://bit.ly/3iBMjWn

Chociaż w Europie mamy tylko 4 pory roku, obecnie popularne sieciówki wypuszczają nawet kilkadziesiąt kolekcji rocznie. Tymczasem koszt fast fashion wzrasta. Szacuje się, że przemysł modowy wytwarza co roku 10% globalnej emisji dwutlenku węgla i zużywa około 1,5 biliona litrów wody. Nie wspominając o kosztach etycznych wytwarzania ubrań w krajach globalnego południa czy problemie olbrzymiej nadprodukcji.

Nie da się ukryć, że branża modowa musi się zmienić. Już dzisiaj z powodzeniem funkcjonują wypożyczalnie ubrań na specjalne okazje, firmy, których model biznesowy opiera się na zrównoważonym wykorzystaniu surowców czy nowe technologie produkcji, które eliminują trujące chemikalia. Nowinkami są też zamienniki skóry wytwarzane z roślin.

Serdecznie zapraszamy na debatę z przedstawicielami i przedstawicielkami marek modowych w Polsce. Zaproszeni eksperci starają się wprowadzać zrównoważone metody produkcji zgodnie z gospodarką cyrkularną. Szukają rozwiązań i nowych technologii, które będą trwałe, korzystne z punktu widzenia ekonomicznego, a także atrakcyjne dla konsumentów. Dbają o naprawianie swoich produktów oraz ekologiczny sposób pakowania. Chcą, aby wytwarzane przez nich dodatki, akcesoria i ubrania służyły przez lata.

MODERACJA:

  • Ewelina Kołodziej – dziennikarka Noizz.pl, gdzie pisze o modzie, ze szczególnym uwzględnieniem polskich marek oraz zrównoważonego rozwoju w tej branży. Bacznie obserwuje, jak zmieniają się modowe trendy zarówno estetyczne, jak i etyczne – dotyczące rozwiązań i innowacji przyjaznych planecie, wspierających ciałopozytywność oraz inkluzywność w kampaniach. Zaangażowana w walkę o prawa zwierząt, w tym o zakończenie ich wykorzystywania przez przemysł modowy.

PRELEGENTKI I PRELEGENCI:

  • Barbara Pietrzyk, [SHOF] – dajemy drugie życie skórzanym odpadom powstałym przy szyciu mebli i tapicerek samochodowych tworząc z nich torebki, nerki i portfele. Prowadzenie marki zrównoważonej i neutralnej/korzystnej dla planety jest dla mnie priorytetowe i te wartości przekładam na każdy obszar firmy, od wyboru surowców czy producentów półfabrykatów po warunki zatrudnienia i godne płace.

  • Martyna Zastawna, WoshWosh – pierwsza na świecie firma zajmująca się czyszczeniem, odnową, naprawą i customizacją obuwia. Na rynku działa od 2015 roku i w tym czasie odnowiła ponad 100 tysięcy par butów. Poprzez swoje działanie wspiera i kultywuje rzemiosło, a także poszerza świadomość na temat ekologii i zero waste.Martyna Zastawna to pionierka i propagatorka idei zero waste w Europie. Założycielka WoshWosh  oraz SzeptSzum (agencji marketingu odpowiedzialnego społecznie), wykładowczyni CSR’u, mentorka skupiająca się na zagadnieniu sustainability. Autorka wielu nagradzanych w Polsce i za granicą akcji społecznych. Liderka Zrównoważonego Rozwoju wg. Forbes.

  • Michał Miziarski i Dorota Kacperek, Pole Pole – od 2019 tworzą markę Pole Pole, za pomocą której przenoszą etyczną modę z Tanzanii do Polski. Projektują ubrania, używając materiałów znalezionych na tanzańskich rynkach, organizują pracę lokalnym krawcom i krawcowym za uczciwe wynagrodzenie i wszystko przewożą do Polski, gdzie okazało się, że jest wielki niedosyt kolorowej odzieży. Na Instagramie prowadzą codzienne relacje z procesu powstawania ubrań – dzięki tej transparentności zyskali duże zaufanie klientów.

  • Monika Surowiec – badaczka i projektantka mody cyrkularnej. Pionierka modowego upcyklingu w Polsce. Założycielka i dyrektor kreatywna marki odzieżowej Saint Warsaw Circular Fashion. Autorka artykułów o modzie i świadomym projektowaniu, panelistka, producentka targów mody drugiego obiegu m.in. dla Mustache Yard Sale, stylistka, kostiumografka. Swoją wiedzę i doświadczenie (historia mody i sztuki, projektowanie cyrkularne, zrównoważony rozwój, ekonomia obiegu zamkniętego) oraz wieloletnią praktykę w branży mody i filmowej, wykorzystuje do projektowania cyrkularnych kolekcji ubrań i akcesoriów z odpadów czy tworzenia narzędzi wspierających firmy i projektantów tj. warsztaty projektowania cyrkularnego.

Już niedługo więcej informacji! Jeśli chcesz być na bieżąco z wydarzeniami Circular Week 2021 – zapisz się do newslettera na stronie głównej.

POZOSTAŁE WYDARZENIA

Scroll to Top
(c) 2022 Circular Week 2020   |   wykonanie: BRND Group