EVENTS

Zamykamy obieg w rolnictwie – zrównoważone wykorzystanie energii w produkcji rolnej

 

DATA: 15 października 2020 roku

GODZINA: 14:00-16:00

LINK: https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_0ynM57j9Q2qHEq-vC88e_g

ORGANIZATOR: Ambasada Holandii w Polsce

(Webinar będzie tłumaczony na język polski)

 

Rolnictwo, które ma wielkie zapotrzebowanie energetyczne by móc produkować żywność na rynek samo ponosi skutki zmian klimatycznych. Zanieczyszczenia zubażają wartość płodów rolnych, zmniejszają ich plony. Powstrzymanie produkcji gazów cieplarnianych stało się globalnym wyzwaniem, także dla rolnictwa. Możliwości ich ograniczania na terenach rolniczych są spore, również w Polsce.
Zagrożenia
Ogromna emisja gazów cieplarnianych: dwutlenku węgla, metanu, tlenków azotu i innych podgrzewa temperaturę powietrza i niebezpiecznie zmienia klimat. Ekstremalne, często nieprzewidywalne zjawiska pogodowe wywołane zmianami klimatycznymi powtarzają się coraz częściej. Nawałnice, trąby powietrzne czy powodzie, które są skutkiem emisji spalin powodują wielkie straty w całej gospodarce.
Natomiast susza, która regularnie daje o sobie znać jest nie tylko bezpośrednim zagrożeniem dla upraw rolnych, ale także dla stabilności energetycznej gospodarstwa, gdyż często to woda z rzek służy właśnie jako chłodziwo dla elektrowni i przy jej braku, dostawcy prądu mają problem z dostarczaniem energii.
Trendy
Kierunek, który wyznaczyła w ostatnich latach Unia Europejska jest bardzo jasny i ukierunkowany na działania prowadzące do neutralności klimatycznej. Tym samym pewne jest, że inicjatywny mające na celu poprawę klimatu oraz rozwój infrastruktury OZE będzie (już jest!) najpierw wspierany, ale w dłuższej perspektywie prawdopodobnie stanie się nową rzeczywistością. Przy   jednoczesnym wycofywaniu paliw kopalnych. Ze względu na ten trend ceny prądu już znacząco wzrosły, co bezpośrednio przekłada się na zwiększone koszty produkcji rolnej.
Niewykluczone, że w dłuższym terminie również konsument bardziej zwróci uwagę na kwestie związane ze śladem węglowym kupowanych produktów, co przełoży się na wybory klienta. Tego typu trendy pojawiają się bardzo szybko a przecież nie sposób wprowadzić natychmiastowe zmiany w sposobie dostarczenie energii do gospodarstwa.
Webinar
Ponieważ problemy energetyczne w produkcji rolnej mają charakter uniwersalny, warto przyjrzeć się rozwiązaniom już zastosowanym u innych. Ambasada Królestwa Niderlandów zaprasza właścicieli szklarni na webinar dotyczący wykorzystania energii w produkcji rolnej.
W webinarze wezmą udział:
  • Hubert Herbuś- Blue Fifty- opowie o pozyskiwaniu energii w gospodarstwie przy użyciu kombinacji wiatraków i paneli fotowoltaicznych. Dzięki połączeniu dwóch różnych źródeł energii można uzyskać większą moc oraz bardziej stabilne źródło prądu.
  • Klaas Hielke Dijkgraaf- LTO Noord zaprezentuje praktyczne zastosowanie i reguły przy oszczędzaniu energii/ użyciu energii odnawialnej, którą mogą zastosować rolnicy w gospodarstwach.
  • Instytut Zootechniki – pierwsza w Polsce biogazownia oparta w pełni na odpadach rolniczych, które służą nie tylko do wytworzenia biogazu jako źródła energii, ale także po przetworzeniu są doskonałym nawozem dla roślin produkowanych w gospodarstwie.

AGENDA: klik

 

OTHER EVENTS

Nie znaleziono żadnych wpisów.
Scroll to Top
(c) 2023 Circular Week 2020   |   wykonanie: BRND Group