POPRZEDNIE EDYCJE

POPRZEDNIE EDYCJE

Circular Week organizowany jest już od 2018 roku. W tym roku odbędzie się piąta, jubileuszowa edycja tego wydarzenia.

W ubiegłym roku zorganizowaliśmy cykl wydarzeń angażujących różne grupy interesariuszy w działania poświęcone tematyce gospodarki obiegu zamkniętego. Po raz czwarty w Polsce i po raz trzeci w międzynarodowym gronie zorganizowaliśmy serię wydarzeń promujących proekologiczne rozwiązania wśród firm i społeczności zarówno w tych oczywistych, jak i najbardziej zaskakujących dziedzinach.

Zeszłoroczna edycja Circular Week odbyła się pod hasłem Together for a sustainable future. W wydarzeniu udało się nam zgromadzić ekspertów z Europy i nie tylko, którzy w cyklu paneli eksperckich, webinarów, warsztatów oraz sesji networkingowych skierowanych do przedstawicieli biznesu, startupów, think tanków oraz administracji publicznej opowiadali, jak możemy przeprowadzić transformację w stronę gospodarki obiegu zamkniętego.

W ramach wydarzenia odbyło się prawie 50 wydarzeń organizowanych międzynarodowo we współpracy z interesariuszami z państw europejskich (m.in. Bułgarii, Szwajcarii, Holandii, Niemiec, Szwecji, Włoch, Francji, Norwegii czy Serbii), w tym roku dołączyli do nas również goście spoza Europy: z Kanady oraz z Izraela. Po raz kolejny okazało się, że różne strefy czasowe nie są dla nas przeszkodą, a idea gospodarki obiegu zamkniętego jest fenomenem międzynarodowym.

Podczas zeszłorocznej, czwartej już edycji Circular Week rozmawialiśmy o rozwiązaniach dotyczących wyzwań stojących przed współczesną gospodarką, takich jak: rozszerzona odpowiedzialność producenta, mądre zarządzanie żywnością, rozwój biogospodarki, zrównoważona produkcja w branży modowej czy zmiany na rynku tworzyw sztucznych. Odbyły się także liczne wydarzenia skierowane do konsumentów, które w prosty sposób pokazywały, jak można wprowadzać zasady zrównoważonego rozwoju w życiu codziennym np. warsztaty dla dzieci zorganizowane przez warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania dotyczące segregacji śmieci, webinar Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o GOZ dla „początkujących” i poszukujących cyrkularnych rozwiązań, zorganizowany przez Circular Economy Club Warsaw czy spotkanie online z przedstawicielką firmy North.pl pt. Jak dbać o sprzęty AGD w domu, aby służyły jak najdłużej?

Jak co roku, podsumowanie Circular Week 2021 odbyło się podczas Mazovia Circular Congress – międzynarodowej konferencji poświęconej GOZ. Szukaliśmy odpowiedzi na pytania: Jak będą wyglądały surowce przyszłości – bardzo trwałe, ale jednocześnie przyjazne dla środowiska? Jak gospodarka leśna może przyczynić się do rozwoju GOZ? Czy jakie zachęty finansowe są wprowadzane przez rządy w różnych krajach, aby pomóc przedsiębiorcom w zmianie modelu biznesowego na bardziej cyrkularny i zrównoważony?

Gośćmi specjalnymi kongresu byli m.in. Helena Braun – Członkini Gabinetu Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, Jaqueline Cramer – holenderska biolożka, profesor i polityczka, w latach 2007–2010 Ministra Budownictwa, Gospodarki przestrzennej i Środowiska oraz François Gaudet – szef Thematic Impact Finance Operations w Europejskim Banku Inwestycyjnym (EBI).  Swoją perspektywą i wiedzą podzielili  się również  eksperci z obszaru cyrkularnej transformacji miast, biogospodarki czy rozszerzonej odpowiedzialności producenta z Polski i Europy. Mazovia Circular Congress był symultanicznie tłumaczony na język polski oraz angielski i odbył się w formie hybrydowej w Warszawie.

Podczas Kongresu oprócz debat i paneli miały miejsce również wirtualne targi, na których zrównoważone firmy mogły wystawić swoje portfolio oraz prezentacje, a także warsztaty.

Mazovia Circular Congress bez wątpienia można nazwać jednym z najbardziej inspirujących wydarzeń z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego.

Kongres był okazją do prezentacji unikatowych rozwiązań start-upów oraz doświadczeń samorządów, firm i instytucji z całego świata, a także realnych korzyści płynących z transformacji w kierunku cyrkularnym.

Organizatorami wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO. Jego celem było przedstawienie szerokich możliwości, jakie daje nam gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ). Przede wszystkim skupiono się na przybliżeniu wyzwań, jakie globalna gospodarka – poprzez nowe technologie, konsumpcjonizm, zmiany klimatyczne i społeczne, a także dynamiczny rozwój miast – stawia przed nami, wymuszając przemiany w tradycyjnych modelach biznesowych.

Mazovia Circular Congress rozpoczęło się dyskusją panelową, którą prowadził prof. Bolesław Rok. Wzięli w niej udział Daphne Bergsma (Ambasador Królestwa Niderlandów), Juha Ottman (Ambasador Finlandii), Stefan Gullgren (Ambasador Szwecji), Lukas Schifferle (Radca Handlowy w Ambasadzie Szwajcarii). Rozmówcy szczególną uwagę zwrócili na to, że całe społeczeństwo począwszy od konsumentów, po przedsiębiorstwa czy duże korporacje powinny poczuwać się do odpowiedzialności za rozwój gospodarki obiegu zamkniętego.

Najwięksi międzynarodowi eksperci ds. zrównoważonego rozwoju reprezentujący różne branże dyskutowali o palących kwestiach nowoczesnej gospodarki o obiegu zamkniętym. O tym, jak gospodarka cyrkularna napędza innowacje, wzrost gospodarczy i ochronę klimatu opowiedziała Eveline Lemke – założycielka Thinking Circular, ekspertka w dziedzinie energii, surowców i ekoprojektowania, była minister zielonej gospodarki i wiceminister- prezydent w Nadrenii-Palatynacie. Jasper Dalhuisen z Ministerstwa Rolnictwa, Przyrody i Jakości Żywności Królestwa Niderlandów, wiceprzewodniczący Wspólnej Grupy Roboczej ds. Rolnictwa i Środowiska przedstawił proces przejścia holenderskiego rolnictwa w kierunku cyrkularnym. Jaimy Nijnens, konsultant ds. gospodarki o obiegu zamkniętym w YSE zaprezentował mapę drogową dla cyrkularnych modeli biznesowych. Dzięki Agacie Czachórskiej mieliśmy możliwość posłuchać o cyrkularnych inspiracjach od IKEA. Kim Tjoa, założyciel platformy sharingowej dla biznesu FLOOW2 w swojej prezentacji położył ogromny nacisk na to, że idealnym rozwiązaniem jest to, aby firmy dzieliły się między sobą środkami trwałymi, zamiast nabywać je na własność.

W sesji perspektywa biznesu firmy prezentowały swoje cyrkularne rozwiązania i technologie. Anna Sapota (CANPACK) wyjaśniła na przykładzie puszki aluminiowej jak surowce permanentne spełniają wymogi gospodarki cyrkularnej. Michał Mikołajczyk (Rekopol) omówił nowe regulacje prawne UE oraz ich konsekwencje dla przedsiębiorców i konsumentów, a Kamil Mikołajczyk (Santander Bank Polska S.A.) podsumował i przekazał najważniejsze wnioski dotyczące eko transformacji w branży opakowań. Jednym z nich jest rosnąca świadomość ekologiczna konsumentów, co wymusza na firmach wprowadzanie strategii dostosowania opakowań do wymogów ochrony środowiska.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się sesje stolikowe oraz warsztaty poświęcone Circular Cities, Food Waste oraz polskim cyrkularnym start-upom, w trakcie których uczestnicy mogli zapoznać się z konkretnymi rozwiązaniami firm oferujących technologie czy usługi cyrkularne. Można było dowiedzieć się m.in. jak korzystać z ciekawych i trwałych alternatyw dla skóry naturalnej, którą są liście ananasa.

Scroll to Top
(c) 2023 Circular Week 2020   |   wykonanie: BRND Group